Deti rozprávky potrebujú

Rozprávky sú pre deti vzácnym zdrojom učenia, pretože sú blízke ich fantázii a mysleniu. Dieťatko sa pri ich počúvaní upokojí, rozvíja svoju fantáziu a často sa vďaka nim dajú riešiť aj rôzne výchovné situácie. Rozprávky sú zdrojom zábavy a radosti, vyvolávajú v dieťatku dobré pocity a ak je pri nich prítomný aj ocko či mamka, je to zdrojom podpory vzájomného vzťahu. 

Do vzťahu so svojim malým dieťaťom sa oplatí investovať enegriu a čas. A niekedy pritom stačí pár krátkych chvíľ, strávených v plnej pozornosti a bez rušenia. Aj keď sú dni, kedy máte na Vaše dieťa málo času, využite tie chvíle, kedy zaspáva, aby ste mu pripomenuli, že Vám na ňom záleží.

Často stačí pridať málo...

Stačí 10-15 min ...

… mojkania sa pred spaním pri milej rozprávke a vďaka príjemným chvíľam po náročnom dni si oddýchnete vy a aj Vaše dieťa sa príjemne naladí nie len na spánok ale aj na Vás. 

Často v týchto momentoch dieťa začne pomaly rozprávať o tom, čo zažilo a čo prežilo. A vy ho máte šancu lepšie pochopiť. 

Uspávanie je preto dôležitá chvíľa pre takto malé dieťatko, lebo máte možnosť ho viac pochopiť a zároveň ono sa bude cítiť v bezpečí, že má u svojej mamky/ocka pevnú skalu, o ktorú sa môže oprieť aj napriek tomu, že dnes mal veľa práce.

Aj psychológovia vyzdvihujú potrebu dieťaťa práve v čase zaspávania cítiť lásku, istotu a pokoj. 

“Práve takéto deti, ktoré získali silnú istotu v rodičovskom prijatí a láske aj v podobe nočného spoločného spania, sú nezávislejšie, odvážnejšie a otvorenejšie pre svet, pretože majú za sebou pevné citové zázemie.” zdroj: Návrat.sk

“Veľmi dôležité je ani po oddelení sa nevzdávať rituálov pred spaním či samotným zaspávaním v postieľke. Nech už robievate čokoľvek, čo má dieťa rado, je to jedna z najlepších investícií do vášho dieťaťa i do vášho vzťahu s ním.  Uspávanie je dôležitou fázou dňa, pretože práve v okamihoch, kedy hraničí deň s nocou, potrebuje dieťa cítiť istotu, láskavosť, pokoj, trpezlivosť a prijatie.“ zdroj: Návrat.sk

Vďaka Mojkacím rozprávkam

Získate jednoduchý spôsob ako prejaviť dieťaťu svoju lásku cez spoločný čas a dotyky. Využite to, pokiaľ ste cez deň mali na neho málo času. Buďte tam, keď zaspáva a urobte tú chviľku magickou. Dieťa pocíti Vašu lásku skrz príjmné dotyky, upokojí sa a cez rozprávku sa niečo aj naučí.

 

A možno sa dozviete aj jeho tajomstvá!